duchowośćformacjahistoriamodlitwaorganizacjaprawo
                    własnetożsamośćwspólnotywydarzenia
linkiinformacje


Olsztyn Historia wspólnoty

    Wspólnota istnieje od 1998 r. Powstała z inicjatywy osób świeckich zafascynowanych duchowością świętych Karmelu – św. Teresy od Jezusa, św. Jana od Krzyża i św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Otrzymały one modlitewne wsparcie ze strony sióstr karmelitanek i braci karmelitów oraz zgodę władz zakonnych na powołanie świeckiego zakonu. Istniejąca wówczas „Reguła życia” stała się podstawą działalności zakonu. Z czasem zastąpiona została przez uaktualnione 16 czerwca 2003 r. „Konstytucje Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych” oraz „Statut Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych Prowincji Warszawskiej” zatwierdzony 5 maja 2006 r. Pierwszym asystentem wspólnoty był o. Tadeusz Kujałowicz OCD, który 7 listopada 1998 r. rozpoczął formację konferencją „Duchowość karmelitańska”. Pierwszą świecką formatorką została Teresa Puplewicz z Elbląga, a pierwszą przewodniczącą Leokadia Swat z Olsztyna. Spotkania odbywały się w klasztorze sióstr karmelitanek w Spręcowie oraz w domu parafialnym przy Kościele Chrystusa Odkupiciela w Olsztynie.
    Na początku wspólnota liczyła 13 członków. Pierwsze przyrzeczenia czasowe (na trzy lata) zostały złożone w lutym 2002 r., natomiast definitywne (na całe życie) w lutym 2005 r. W tym samym roku, 26 czerwca, w wigilię Uroczystości NMP  Nieustającej Pomocy, o. Stanisław Plewa OCD erygował wspólnotę, odczytując stosowny Dekret podczas Mszy Św. w klasztorze sióstr karmelitanek bosych w Spręcowie.
    Aktualnie wspólnotę tworzy 16 osób, z tego 12 po przyrzeczeniach definitywnych, a 4 w okresie formacji. Wspólnota gromadzi się dwa razy w miesiącu. W pierwsze soboty miesiąca na spotkaniach modlitewno-formacyjnych w Olsztynie świeccy karmelici rozważają Słowo Boże i dzielą się Jego przeżywaniem oraz są formowani zgodnie z obowiązującym programem formacji. Natomiast w trzecie soboty miesiąca w Spręcowie odbywają się Dni Skupienia. Dzień rozpoczyna ok. 8.30 wspólna Jutrznia, potem w kaplicy celebrowana jest Eucharystia. Po Mszy Św. przez godzinę w całkowitej ciszy wspólnota adoruje Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie. Ok. jedenastej w rozmównicy klasztoru wspólnota wysłuchuje konferencji ojca karmelity i uczestniczy w agapie. Dzień Skupienia kończą Nieszpory odmawiane ok. 15.
Wspólnota jest otwarta na nowe powołania. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którym bliska jest duchowość Karmelu.
uwagi  prosimy przesyłać na adres:
ocdswaw(małpka)gmail.com
w miejsce (małpka) wstaw: @
vhttp://floscarmeli.pl/